Czerniak oka
Czerniak gałki ocznej to nowotwór oka powstający z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Komórki te nie są umiejscowione jedynie w skórze, ale także w obrębie naczyniówki, tęczówki, czy ciała rzęskowego. Biorąc pod uwagę ogólną częstotliwość występowania nowotworów, jest to rzadki typ raka, jednak wśród nowotworów złośliwych gałki ocznej plasuje się na pierwszym miejscu.
Zachorowania 2-11 przypadków na 1 mln na rok.
Wywodzi się z melanocytów błony naczyniowej:
- Naczyniówka 85-90 %,
- Ciało rzęskowe 6-9 %,
- Tęczówka 4-6 %.
Wśród czynników ryzyka wystąpienia czerniaka naczyniówki zalicza się jasną karnację i jasną barwę oczu. Wśród osób narażonych na wystąpienie nowotworu oka są przede wszystkim spawacze. Istnieje również znaczna zależność pomiędzy mutacjami genetycznymi a nowotworem oka.
Czerniak naczyniówki bardzo często nie daje żadnych objawów i jest wykrywany przypadkowo. Objawia się powolnym pogorszeniem ostrości wzroku, a także pojawianiem się ubytków w polu widzenia.
Leczenie czerniaka oka ma na celu zachowanie zmysłu wzroku. Ponadto wczesne wykrycie i właściwe leczenie zapobiega powstawaniu przerzutów.
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy zgłoś się do lekarza!
Warto raz na rok odwiedzić okulistę aby sprawdzić wzrok!
Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych!
Leczenie miejscowe: brachyterapia, radioterapia (protonowa, stereotaktyczna), chirurgia.
Tebentafusp - lek zarejestrowany do leczenia dorosłych chorych na nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka błony naczyniowej oka, u których występuje antygen HLA-A*02:01.