Czerniak oka

Czerniak gałki ocznej  to nowotwór oka powstający z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Komórki te nie są umiejscowione jedynie w skórze, ale także w obrębie naczyniówki, tęczówki, czy ciała rzęskowego. Biorąc pod uwagę ogólną częstotliwość występowania nowotworów, jest to rzadki typ raka, jednak wśród nowotworów złośliwych gałki ocznej plasuje się na pierwszym miejscu.

Zachorowania 2-11 przypadków na 1 mln na rok.

Wywodzi się z melanocytów błony naczyniowej:

  • Naczyniówka 85-90 %,
  • Ciało rzęskowe 6-9 %,
  • Tęczówka 4-6 %.

Wśród czynników ryzyka wystąpienia czerniaka naczyniówki zalicza się jasną karnację i jasną barwę oczu. Wśród osób narażonych na wystąpienie nowotworu oka są przede wszystkim spawacze. Istnieje również znaczna zależność pomiędzy mutacjami genetycznymi a nowotworem oka.

Czerniak naczyniówki bardzo często nie daje żadnych objawów i jest wykrywany przypadkowo. Objawia się powolnym pogorszeniem ostrości wzroku, a także pojawianiem się ubytków w polu widzenia.

Leczenie czerniaka oka ma na celu zachowanie zmysłu wzroku. Ponadto wczesne wykrycie i właściwe leczenie zapobiega powstawaniu przerzutów.

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy zgłoś się do lekarza!

Warto raz na rok odwiedzić okulistę aby sprawdzić wzrok!

Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych!

 

Leczenie miejscowe: brachyterapia, radioterapia (protonowa, stereotaktyczna), chirurgia.

Tebentafusp - lek zarejestrowany do leczenia dorosłych chorych na nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka błony naczyniowej oka, u których występuje antygen HLA-A*02:01.