Administracja

 

Koordynator merytoryczny SCMU - lek. Katarzyna Bielawska, specjalista chirurgii onkologicznej
e-mail: kbielawska@onkologia.bialystok.pl lub scmu@onkologia.bialystok.pl

Koordynator organizacyjny SCMU - mgr Elżbieta Halicka, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
e-mail: ehalicka@onkologia.bialystok.pl

Koordynator leczenia onkologicznego - Paulina Jatel
email : pjatel@onkologia.bialystok.pl

Koordynator leczenia onkologicznego - lic. Martyna Słyż
e-mail: mslyz@onkologia.bialystok.pl

Fakty i MITY na temat czerniaka

Czerniak to nie wyrok- wczesne wykrycie daje szanse na wyzdrowienie. Rokowanie pacjenta z czerniakiem zależy od stadium w jakim został wykryty (grubość nacieku, obecność owrzodzenia czyli pT). Wczesny czerniak ( in situ, pT1a) jest niemal w 100% wyleczalny. Niestety, obecność przerzutów odległych nadal wiąże się ze złym rokowaniem. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu.

Osoby mające jasną karnację skóry, jasne lub rude włosy są bardziej narażone na oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry pod wpływem promieniowania UV, a przez to znajdują się w grupie ryzyka.

Warto pamiętać, że grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne są dzieci. Poparzenia słoneczne u dzieci nie są rzadkie, podnoszą dwukrotnie ryzyko zachorowania na czerniaka.

To jeden z powszechniejszych mitów- dzisiaj, częściej niż w poprzednich latach odnotowujemy przypadki czerniaka u młodych osób. Przyczyną zachorowania na czerniaka w młodym wieku są: zmiana stylu życia, moda na opaleniznę, popularność solariów.