LICZBA WYKONANYCH BADAŃ

0
Łagodny naczyniak
0
Rak
0
Łuszczyca

Dermatoskopia

 

Dermatoskopia jako metoda diagnostyczna zmian barwnikowych została wprowadzona ponad 30 lat temu. Początkowo miała zastosowanie głównie w diagnostyce czerniaka, obecnie ma zastosowanie w diagnostyce czerniaka, raków skóry (takich jak rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy) oraz chorób skóry.

Dermatoskopia znacznie zwiększyła skuteczność wykrywania czerniaka i raków skóry, szczególnie we wczesnym stadium, kiedy nie widać nic niepokojącego gołym okiem.

Dermatoskopię wykorzystuję się również do monitorowania leczenia – ocenę doszczętności leczenia, nawrotu nowotworu, a także występowanie przerzutów.

Badanie znamion wykonuje się za pomocą dermatoskopu, ręcznego lub cyfrowego. Dermatoskop zbudowany jest z systemu optycznego dającego powiększenie 10x oraz systemu oświetlenia, dwóch rodzajów światła – spolaryzowanego i niespolaryzowanego. Dermatoskop nie działa jak lupa, ale daje umożliwia zobrazowanie struktur i naczyń w głębi skóry, na głębokości około 1 mm. Wydaje się to niedużo, jednak wczesny czerniak w stadium I ma grubość tylko 0,8mm.

 

Czerniak szerzący się powierzchownie, grubość wg Breslow 0,6mm

Co widać w dermatoskopie?

W obrazie dermatoskopowym ocenia się kolory i struktury oraz obecność i kształt naczyń.

Kolory jakie widzimy to: różne odcienie brązowego, szary, niebieski, czarny, biały, żółty, pomarańczowy. Każdy z kolorów oznacza co innego, struktury w danym kolorze mogą tworzyć różne kształty.

I tak na przykład melanina może mieć kolor od jasnobrązowego do czarnego, może być widoczna między innymi jako siatka lub też kropki różnej wielkości. Inaczej melanocyty układają się w czerniaku a inaczej w znamieniu, tworząc bardziej lub mniej regularne struktury.

bbb

Czerniak szerzący się powierzchownie, widoczna nieregularna siatka barwnika.

Struktury brązowe występują również w innych nowotworach, takich jak rak podstawnokomórkowy oraz zmianach łagodnych, takich jak brodawka łojotokowych. Zmiany łagodne nie wymagają leczenia ze względów onkologicznych.

Łagodna brodawka łojotokowa

Kolejnym bardzo ważnym kolorem, jest kolor czerwony i jaśniejszy różowy. Kolor różowy i czerwony, tworzących jakby tło, widzimy m.in. w guzach skóry bez  melaniny oraz chorobach skóry.

 

Łuszczyca

Również krew w naczyniach ma kolor czerwony. W dermatoskopii ocenia się kształt naczyń i ich rozmieszczenie. Przykłady różnych rodzajów naczyń widać na poniższych zdjęciach.

 

Rak podstanowkomórkowy. Widoczne rozgałęziające się naczynia krwionośne.

Łagodny naczyniak. Widoczna krew w tzw. zatokach.

Rak kolczystokomórkowy in situ. Widoczne naczynia w kształcie kropek.

Oceniając kolory i struktury dermatoskopowe, można wykonać wstępną diagnostykę różnicową zmian melanocytarnych i niemelanocytarnych, a także dermatoz zapalnych i zakaźnych.

Obecnie dermatoskopia jest podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie dermatologicznym.