Dermatologia

Poradnia Dermatologiczna jako część Skin Cancer Melanoma Unit specjalizuje się we wczesnej diagnostyce i leczeniu nowotworów skóry oraz stanów przedrakowych. Zajmujemy się również kontrolą dermatoskopową pacjentów z już rozpoznanym nowotworem skóry, u których taka kontrola wskazana jest do końca życia.

Wizyta w Poradni Dermatologicznej jest pierwszym etapem diagnostyki pacjentów z niepokojącą zmianą skórną, jak również chcących wykonać profilaktyczne badanie dermatoskopowe w kierunku czerniaka i raków skóry.

Wykonujemy:

  • Badania dermatoskopowe i wideodermatoskopowe
    • Badania przesiewowe w kierunku nowotworów skóry
    • Kontrola pacjentów z rozpoznanym nowotworem skóry
  • Biopsje wycinające i diagnostyczne wraz z oceną histopatologiczną
  • Leczenie niechirurgiczne raków skóry i stanów przedrakowych
  • Fototerapia (UVB i PUVA) oraz terapia fotodynamiczna chorób skóry

Na czym polega diagnostyka i leczenie czerniaka w Poradni Dermatologicznej?

Na wizycie dermatologicznej lekarz wykonuje badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe (z dokumentacją fotograficzną) zmian na skórze pacjenta. Następnie lekarz podejmuje decyzję o wycięciu podejrzanej zmiany, kontroli lub kolejnym corocznym przesiewowym badaniu skóry.

W przypadku podejrzenia czerniaka, jako następny krok, Dermatolog wycina daną zmianę, która następnie jest badania przez specjalistę patomorfologii. Po otrzymaniu wyniku ustalane jest dalsze leczenie w Poradni Dermatologicznej lub w razie wskazań w Poradni Chirurgii Onkologicznej. Obie Poradnie ściśle ze sobą współpracują.

Na czym polega diagnostyka i leczenie raków skóry w Poradni Dermatologicznej?

Badanie dermatoskopowe i weryfikację histopatologiczną wykonuje się również w przypadku raków skóry. Współpracując ściśle z Poradnią Chirurgii Onkologicznej, pacjenci są kwalifikowani do leczenia chirurgicznego lub niechirurgicznego, które przeprowadza się w ramach wizyt w Poradni Dermatologicznej, za pomocą metod takich jak: kriochirurgia, terapia fotodynamiczna, leczenie miejscowe np. imikwimodem.