Czerniak u dzieci

Czerniak u dzieci występuje bardzo rzadko. Jednak jest jednocześnie najczęstszym nowotworem skóry w tej grupie wiekowej.

Czerniak skóry u dzieci może powstawać na podłożu obecnych na skórze zmian barwnikowych skóry, jednak nie jest to reguła. Czerniak u dziecka może powstać także na podłożu skóry zdrowej, a także przezłożyskowej transmisji od matki. Znamiona barwnikowe, określane popularnie jako pieprzyki, u najmłodszych mogą stanowić doskonałe podłoże dla nowotworu skóry u dzieci. Szczególnie chodzi o olbrzymie znamiona wrodzone. Zarówno u dorosłych jak i u dzieci obserwuje się wzrost zachorowań na czerniaka. Szczególnie jest to widoczne u nastolatków. W tej grupie wiekowej czerniak najczęściej pojawia się u dziewcząt, szczególnie na tułowiu i kończynach dolnych.

Czerniak u dzieci (w porównaniu z dorosłymi) jest często grubszy, częściej  tworzą się przerzuty, jednak mimo, iż są to czynniki uznawane za niekorzystne rokowniczo, to jednak u dzieci rokowanie i długość życia z czerniakiem są lepsze niż u dorosłych. 10-letnie przeżycie dziecka z czerniakiem sięga nawet 80%.