W kierunku czerniaka diagnozowanych jest w Polsce ok. 4 tys. pacjentów rocznie. Choroba cechuje się agresywnym przebiegiem, dlatego szybka diagnoza i skuteczne, dopasowane do typu czerniaka leczenie zwiększają szanse pacjentów na powrót do zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że duże znaczenie we wczesnym wykrywaniu niepokojonych zmian ma samokontrola. Każdy z nas powinien regularnie oceniać stan swojej skóry. Oglądając znamiona warto kierować się kryteriami ABCDE. Znamiona, które powinny zwrócić naszą uwagę i wymagają pilnej wizyty u lekarza, zazwyczaj mają:

  • Asymetryczny, nieregularny kształt
  • Brzegi nieregularne
  • Czerwony, czarny, niejednolity kolor lub inne przebarwienia
  • Dużą średnicę zmiany (powyżej 5 mm)
  • Ewolucję rozmiaru, kształtu, faktury lub koloru zmiany (od ang. evolution)

Jak wygląda dalsza diagnostyka i ewentualne leczenie pacjenta z czerniakiem, w programie „Siła dialogu” wyjaśniają specjalistki z Białostockiego Centrum Onkologii: dr Katarzyna Bielawska, specjalista chirurgii onkologicznej, oraz dr Marta Koper, specjalista dermatologii i wenerologii.

W trakcie dyskusji ekspertki przybliżają sytuację epidemiologiczną w Polsce, wyjaśniają, jak wygląda współpraca dermatologa, chirurga onkologa i onkologa klinicznego w opiece nad pacjentem z czerniakiem. Specjalistki mówią także, jakie działania należy podjąć, aby w Polsce pacjent ze zdiagnozowanym czerniakiem szybciej trafiał do chirurgów onkologicznych.

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/czerniak-rola-dermatologa-i-chirurga-onkologa-w-opiece-nad-chorym-1151066